Stříbrný vítr (1954)

hodnocení80%
 
Stříbrný vítr

+ Přidat odkaz ke stažení online

Hlasů: 5
Československo, 1954, 98 min
Režie: Václav Krška

Hrají: Eduard Cupák, František Šlégr, Marie Brožová, Radovan Lukavský, Vladimír Ráž, Bedřich Vrbský, Jana Rybářová, Josef Vinklář, Oldřich Slavík, Jaroslav Wagner - Klenka, Ilja Racek, Otto Lackovič, Miloš Kopecký, Růžena Šlemrová, Viktor Očásek, Stanislava Strobachová, Jiřina Šejbalová, Nelly Gaierová, Zuzana Kočová, Blanka Waleská, Ludmila Vendlová, Zdeňka Baldová, Eva Marie Kavanová, Václava Austová, Ladislav Gzela, Hana Kavalírová, Valentin Knor, Dagmar Kofroňová, Raoul Schránil, Jiřina Steimarová, Václav Stýblo, Jaroslav Toť, Zdeněk Borovec, Jan Víšek, Rudolf Walter, Otakar Zych, Libuše Matějová, Elemir Saszy, Stella Májová, Ladislav Trojan, Jindřich Fairaizl, Zdeněk Duss, Josef Henke, Miloš Forman, Gabriela Bártlová - Buddeusová, Karel Höger

Obsah:
Český film režiséra Václava Kršky, laureáta státní ceny, „Stříbrný vítr" je filmovým přepisem stejnojmenného románu velkého českého básníka, národního umělce Fráni Šrámka — románu, zachycujícího nedostižným způsobem psychologii dospívání mladého chlapce koncem minulého století. V malém jihočeském městě, mezí kamarády ze školy a v úzkoprsé společnosti dospělých, prožívá septimán Jan Ratkin zmatky prvních citových záchvěvů a střetává se s nepochopením i zlou vůlí okolního světa, který je tolik odlišný od jeho představ a přání. Citlivý chlapec se bouří proti krutosti a omezenosti dospělých a dává se unášet bohatstvím svých citových zážitků. Jejich dominantou je znění stříbrného vetru, zpívajícího píseň mládí a lásky. A žádná z disonancí života — ať je to již setkání se stárnoucí herečkou Helenou nebo první poznání ženského těla, který mu dá zatrpklá vdova Haurová, či příhody ze života jeho spolužáků a přátel — nemůže hlas stříbrného větru přehlušit. Neumlčí jej ani události nejsmutnější: dobrovolná smrt milovaného strýce Jiřího a rozchod s Aničkou. Stříbrný vítr zní dále a je poslem nového, svobodnějšího života Jana Ratkina. (FILMOVÝ PŘEHLED 48 / 1956)

Citlivý mladík se bouří proti omezením a zákazům, kterými ho spoutává škola a despotický otec. Touží po svobodě a skutečné lásce. Nerozvážně podléhá starším spolužákům a hrozí mu vyloučení z gymnázia.

Podobné z této kategorie

Stříbrný vítr

Ztracení - Lost (2004)

Příběhy o trosečnících, kteří hříčkou osudu ztroskotali a zůstali... Číst více

Stříbrný vítr

Zoufalé manželky (2004)

Je to možné? Mary Alice Young (Brenda Strong) vypadá tak šťastně. Nádherný dům... Číst více

Stříbrný vítr

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Víceprezident banky Andy Dufrense byl nevinně odsouzen na doživotí za dvojnásobnou... Číst více

Stříbrný vítr

Pulp Fiction - Historky z podsvětí (1993)

Vincent Vega (John Travolta) a Jules Winnfield (Samuel L. Jackson) sú dvaja... Číst více

Stříbrný vítr

Zelená míle (1999)

Na začátku příběhu se potkáme se starým mužem Paulem Edgecombem (Dabbs Greer).... Číst více

Stříbrný vítr

Pelíšky (1998)

Příběhy jedné historické generace - stárnoucích rodičů, dospívající... Číst více

» Filmy » kategorie